Forum

Thin Client ve Term...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Thin Client ve Termianl Server

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
756 Görüntüleme
(@BurcakONCUL)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar ;

Bir proje için ilk defa thin client kullanmaya başladım. Kısaca size sistemimi aktarmak istiyorum.

Firmamda bir adet SBS2003 (ISA 2004) ve 1 adet Windows 2003 Server var. Domain ve kulanıcılar SBS2003 (ISA 2004) üzerinde kayıtlı. Windows 2003 Server üzerinde ise mağazalarımızda çalışmak üzere nebim yazılımı kurulu. Şimdi ISA 2004 üzerinde açtığım vpn sayesinde bu thin clientleri iç ağımıza dahil ettim. Sonrada thin client üzerinden Windows 2003 Server üzerinde uzak masaüstü yaparak nebim programını kullandırıyorum.

Ne zaman bu thin client'i mağazaya götürüp kurdum, vpn bağlantısında problem yok fakat uzak masaüstü 5. dakikada kilitleniyor. Bir türlü çözemedim.

Bir başka problem ise LPD yazıcı olayında. Windows Server Üzerinden LPD olarak thin clietn'a ait bir yazıcı kurdum, şimdilik problem yok ama bu mağazalar 5 tane hatta 50 tane olduğunu varsayarsak, bütün thin client'lar birbirlerinin yazıcılarını görecek ve ufak bir hatada birbirlerinin yazıcılarına yazı gönderebilecekler, bu da büyük bir problem tabi.

Bu arada Thin Clientlarım Wyse Winterm 3000 V30L modeli.

Eğer bu konuda bir çözüm öneriniz varsa çok sevinirim.

İyi çalışmalar dilerklerimle.

Gönderildi : 16/09/2008 14:29

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

yazıcı olayında arada vpn varsa yerel yazıcıları redirect değilde terminal servera direk tanıtın

bunun için TS servera  printing services for unix  kurun

daha sonra ts üzerinde printer tanımllarken create new port seçin LPR olarak belirleyin sonrasında thinclient IP no ve queue (kuyrukadı) burası sisteme göre değişiyor thinclient adıda olabilir buna tanımladığınız printer device adıda olabilir. thin clientını incelemek lazım bu arada tabi

ben ascombil in mt1800 serisini kullanıyorum ve memnunum tüm printerlarım paralel port ama

bu şekilde çalışan sistemim var

kilitlenme olayına birşey diyemiyorum

Gönderildi : 16/09/2008 17:59

(@kutayboga)
Gönderiler: 13
Active Member

Aynı sistemi ben de kullanıyorum. Ancak ISA server üzerinden VPN bağlantısı yok.

direk ThinClientı uzak masaüstü bağlantısıyla servera bağlayarak çalıştırıyorum. herhangi bir kilitlenme sorunu vs olmuyor. Bence ISA server ile  NEBIM yazılımının bulunduğu serverlar arasında bi problem var gibi ...

Yazıcı sorununu ise  LPR prt ekleyerek sadece LPT bağlantılı yazıcıları çalıştırabilirsiniz. Yazıcılarınız USB den bağlıysa farklı bi yöntem kullanmalısın (ki ben bu problemi yaşadım ve 3 aydan sonra dün çözebildim. )

USB yazıcının bağlanması için ( ThinClient MAPPLE 1800 MT ); 

Serverdaki işlemler ;

- Yazıcı Servera local olarak tanıtılır.

Mapple daki işlemler ;

- yazıcı mapple a usbden bağlanır
- F2 ile girilen ayar bölümünde Devices bölümünden LPD ye girilir
- Enable LPD işaretlenir, Queue Name kısmına yazıcı için bir isim
yazılır ( tercih size ait ) , PORT kısmına dokunulmaz ( BURADAKİ PORT
NUMARASI 515 SERVERDA AYAR YAPARKEN İŞİMİZE YARİİCAK ) ve Printer Portu
LPT2(USB): seçilir
- ok deyip çıkıyoruz. ve Serverda oturum açıyoruz.
- Açılan Oturumdan Yeni yazıcı ekleme programını çalıştırıyoruz.
- Bu bilgisayara Bağlı Yerel Yazıcı seçilip ileri tıklıyoruz.
- Yeni Bağlantı Noktası oluştur seçeneğinden Standart TCP/IP Port
seçeneği ile devam ediyoruz. ( burada herhangi bir ayar yapmaya gerek
yok, sadece Yazıcı adı veya IP Adresş kısmına Mapple'ın IP adresini
yazıp ileri ileri ile tamamlamamız yetecektir.)
- Son tıklandıktan sonra yazıcınızın marka ve modelini soracak buradan
yazıcınızı normal yükleme yapar gibi seçiyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

Şimdi Asıl can alıcı noktaya geliyoruz.

- Eklenen yazıcının özelliklerine girip Bağlantı Noktalarına geliyoruz.
- Burdan eklediğimiz IP_***** ile başlayan porta tıklayıp Bağlantı Noktası Yapılandır a tıklıyoruz.
- İletişim Kuralında RAW ve LPR seçenekleri var ( Default olarak RAW seçili )
- RAW seçili durumdayken RAW ayarlarındaki Bağlantı Noktası NO:
kısmındaki 9100 numarasını 515 ile değiştiriyoruz ( DİKKAT!! MAPPLEDAKİ
LPD EKLERKENKİ PORT NUMARASIDIR!! )
- 515 yazdıktan sonra İletişim Kuralından LPR seçiyoruz.
- Sonra aktif olan LPR ayarlarında Sıra Adına Mapple da yazdığımız yazıcının ismini yazıyoruz
- LPR Bayt Sayımı Etkin kısmını da işaretledikten sonra Tamamı tıklayıp işlemi tamamlıyoruz.

Not : Bu yöntem ile serverla bağlantı kesildikten sonra yazıcı kaybolmamaktadır.

Gönderildi : 17/09/2008 13:36

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 17/09/2008 14:15

(@BurcakONCUL)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Yazıcı olayını çözdüm, thin client ile Server 2003R2 arasındaki lpr portlarını tanıtırken kuyruk ayarları aynı olması gerektiğinden, kimse birbirinin yazıcısını kullanamaz zaten. 🙂

Kilitlenme konusu'da büyük ihtimal internet yani telekom'dan gelen bağlantı problemi. Dün gece bir adet thin clietn'ı eve götürdüm aynı bağlantıyı evde denedim sanki server'ın karşısındaymışcasına hızlı çalıştığına şahit oldum. Bu gün mağazanın internet hattına ne kadar test varsa yapacağım, Çünki firmamda 4 mbps internet bağlantım var, client tarafında 2 mbps bağlantı var, yaptığım hesaplara göre en az 40 adet client'ın sorunsuz olarak çalışabilmesi gerekir.

Saygılar.

Gönderildi : 18/09/2008 14:33

(@mehmetturgay38)
Gönderiler: 1
New Member

Öncelikle herkese merhabalar.Benim yaşamış olduğum problem hp thinclient t 5530 modellinde.

1 merkez ve 3 şubeden oluşan bir sistemde şubelere thinclient kuruldu.yazıcıları öncelikle thincliente ekliyemiyorum mevcut driverleri yok.örneğin elimde samsung ml1640 modeli var .ama thinclient ta bu yazıcı yazıcı listesinde yok.mevcuta en yakın driveri yüklüyorum.server 2003 e uzakmasaüstü ile bağlandığımda map eden yazıcının özelliklerine girip değiştirdiğimde yazıcıdan çıktı alıyorum fakat oturum kapattığımda yazıcı kayboluyor.

lpd controllerden makaledeki gibi ayar yaptım fakat çıktı alamadım.bağlamak istediğim yazıcıların hepsi usb ve uzakmasaüstü ile merkeze bağlanıyorum

Gönderildi : 09/02/2010 12:47

Paylaş: